Цей святий – один з великих учителів Церкви Христової, якого називають ще вчителем покаяння: його покаянну молитву «Господи і Владико життя мого» читають протягом усього Великого посту з року в рік вже протягом багатьох віків.
Народився Єфрем Сирін на початку IV століття в місті Нізибії (Месопотамія) в бідній християнській родині. Його ім’я – давньоєврейського походження – від «Єфраїм», що означає «плідний». А Сиріном (або Сирійцем) його названо, тому що Месопотамія, в якій він народився, в давнину зараховувалась до Сирії, і мовою спілкування там теж була сирійська.
Ще з дитинства Єфрем вирізнявся запальним і дратівливим характером, він часто сварився, робив необдумані вчинки, навіть сумнівався в Божому Промислі, доки не отримав від Господа видіння, що направило його на шлях покаяння і спасіння. Тоді він усамітнився і став пустельником, прагнучи присвятити своє життя Богові.
Серед пустельників він зустрів знаменитого на той час аскета Якова, який взяв Єфрема під свою опіку. Святитель Яків доручав йому читати проповіді, навчати дітей і навіть взяв його з собою на І Вселенський Собор у Нікеї (325 р.). 14 років Єфрем Сирін був послушником у святителя Якова, до його смерті. А потім покинув пустелю та оселився в монастирі поблизу міста Едеси.
Там він відкрив свій дар вчительства, до нього почали приходити люди, які чекали почути його настанови, що починалися з викриття власних гріхів та упокорення. Преподобний і усно, і письмово навчав людей покаянню, вірі та благочестю. Чимало попрацював він і в тлумаченні Священного Писання, написав багато піснеспівів та молитов, які збагатили церковне богослужіння.
Єфрем Сирін часто подорожував, щоб повчитися у великих відлюдників і видатних учителів Церкви. Він зустрічався також зі святителем Василієм Великим, який навіть хотів висвятити преподобного Єфрема у пресвітери, але преподобний, аби ухилитися від високого сану, щиро вважаючи себе негідним такої честі, прийняв на себе юродство. Згодом повернувся до Едеси, де близько 373 року і завершив свій земний шлях.
Преподобний Єфрем Сирін назавжди залишиться в пам’яті християн усього світу своїм прикладом життя і неоціненним духовним спадком, який він лишив нам всім на віки.