Зараз читаєте
День пам’яті святителя Тарасія

День пам’яті святителя Тарасія

10 березня вшановують пам’ять святителя Тарасія, Патріарха Константинопольського. Майбутній святитель походив із знатного роду, народився і був вихований в Константинополі, де отримав хорошу освіту. Він швидко висунувся при дворі імператора Костянтина VI Порфірородний і його матері, святої цариці Ірини, і досяг звання сенатора. У ті часи Церкву хвилювали іконоборчі смути. Святий Патріарх Павло, не співчував в душі іконоборству, за слабкістю характеру не міг рішуче боротися з єрессю і тому пішов у монастир, де прийняв схиму. Коли до нього прийшла свята цариця Ірина зі своїм сином-імператором, святитель Павло оголосив їм, що гідним наступником його може бути тільки святий Тарасій (у той час мирянин). Тарасій довго відмовлявся, не вважаючи себе гідним такого високого сану, але потім підкорився загальним бажанням, з умовою, що буде скликаний Вселенський Собор для засудження іконоборчої єресі.

Пройшовши за короткий час всі ієрархічні ступені, святий Тарасій був зведений на патріарший престол в 784 році. В 787 році під головуванням святителя – Патріарха Тарасія у м. Нікеї відбувся VII Вселенський Собор, на якому були присутні 367 єпископів. На Соборі було затверджено шанування святих ікон. Ті з єпископів, які принесли покаяння в іконоборства, були знову прийняті Церквою.

Святитель Тарасій мудро керував Церквою 22 роки. Він вів суворе аскетичне життя. Все своє майно він витратив на богоугодні справи, годуючи і доглядаючи людей похилого віку, жебраків, сиріт і вдів, а в Святу Пасху влаштовував для них трапезу, на якій сам прислужував. Святий Патріарх безстрашно викрив царя Костянтина Порфірородного, коли той обмовив свою дружину, імператрицю Марію, внучку праведного Філарета Милостивого. (+ 792; пам’ять 1 грудня), щоб заточити Марію в монастир і поєднуватися шлюбом зі своєю родичкою. Святитель Тарасій рішуче відмовився розірвати шлюб імператора, за що піддався опалі. Незабаром, однак, Костянтин був позбавлений влади своєю матір’ю, царицею Іриною.

Дивитися також

Святитель Тарасій упокоївся в 806 році. При кончині біси, нагадуючи його життя з самої юності, намагалися приписати святителю не скоєні ним гріхи. “Я винен в тому, про що ви говорите, – відповідав святитель. – Ви помилково зводите наклеп на мене, немає у вас наді мною ніякої влади”. Оплакуваний Церквою, святитель був похований у влаштованому ним монастирі на Босфорі. Біля гробу його відбувалися багато чудес.

Переглянути коментарі (0)

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

© 2015-2024 Всі права захищені. Політика конфіденційності файлів та Cookie

Прокрутіть до початку