Зараз читаєте
Двері серця Митрополита Володимира, як і двері його кабінету в Митрополії, ніколи не зачинялися

Двері серця Митрополита Володимира, як і двері його кабінету в Митрополії, ніколи не зачинялися

Слово в пам’ять про Блаженнішого Митрополита Володимира Сабодана Предстоятеля Української Православної Церкви зі спогадів секретаря Його Блаженства (1998-2014) митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Православної Церкви України Олександра Драбинко.

23 листопада 2019 р., Митрополиту Володимиру виповнилось би 84. Останніми роками він часто цитував псалмоспівця: дні віку нашого – сімдесят літ, а як при силі – вісімдесят літ, і найкраща пора їх  – труд і хвороби  (Пс. 89:10). Слова ці він застосував до себе. І дійсно, в житті Блаженнішого було чимало трудів і хвороб. Та все ж йому майже вдалося досягти визначеної праведним Давидом межі: 80-ти років.

«Багато, що нам вдалося зробити, але дещо ми не встигли, а вже час…», – сказав мені Блаженніший близько року тому. Що мав на увазі Владика, говорячи, що ми не встигли щось зробити? Стан Митрополита на той час був уже тяжким, говорити йому було складно, і я не наважився розпитувати Владику про те, що саме ми не встигли. Та й не до того було.

Митрополит Володимир очолював Українську Православну Церкву в «осьовий» час її становлення. І поза сумнівом, що останній 20-ти річний період у житті нашої церкви з часом називатимуть золотою добою в новітній історії канонічного Українського Православ’я. Добою Блаженнішого Володимира, добою відродження, розвитку і зміцнення церковної України. Дай нам, Боже, ці здобутки  зберегти і примножити!

Однак сьогодні, у день народження Митрополита Володимира, не хотілося б говорити ні про те, що, на жаль, лишилося тільки в думках та задумах. Сьогодні хочеться сказати про інше – про те, чим жив Блаженніший, і якою людиною він був.

***

Він умів знаходити спільну мову з усіма. І це пояснюється не лише природною дипломатичністю. Блаженніший умів побачити в людині її справжнє «я» та прийняти її такою, якою вона є насправді.

«Чого чекають від нас люди? І що ми можемо їм дати? – запитує власне сумління Блаженніший у своїх щоденникових записах. «Кожна людина хоче, аби її зрозуміли та прийняли. У нас нема можливостей нагодувати всіх голодних і надати притулок усім бездонним. Але ми можемо і маємо перейнятися тими людьми, яких посилає нам Господь.

Люди чекають від нас розуміння. І ми маємо навчитися по-справжньому вдумуватися в людей, яких зустрічаємо у своєму житті, намагатися зрозуміти їхні обставини, надати їм притулок у своєму серці». Двері серця Митрополита Володимира, як і двері його кабінету в Митрополії, ніколи не зачинялися.

***

У нашій мові є чимало слів, які втратили свою конкретику і стали церковними ідіомами. «Улюблені брати і сестри». Які прекрасні слова! Але як, на жаль, померхkо їхнє золото, як згасла їхня сила, через те що ми роками не вкладаємо в них належної любові.

«Дорогій людині», – надписав Блаженніший збірку, де містяться його власні поезії та вірші інших шанованих ним авторів. Слово «дорогий» з його уст завжди звучало щиро. Він дорожив усіма нами. Дорожив далекими і близькими. Дорожив давніми і новими друзями. Дорожив спілкуванням і самим життям… З-поміж усіх нас його виділяли високий сан та поважний вік. Але стосовно інших у Владики не було й натяку на зверхність. Блаженніший умів по-справжньому поважати інших. Поважати нас навіть не за наші таланти, а за той головний дар, яким Бог наділив кожного з нас, – дар особистості, дар особистого буття.

«Таємниця особи, її унікальності, – писав Блаженніший, – нікому незбагненна до кінця. Особа людська більш таємнича, ніж світ… Особа людини, як образ Божий, дорожча за всі цінності світу. Вона невичерпна у своїй динаміці, у своєму нескінченному розкритті та здійсненні. Вона, будучи єдино неповторною, закликана до богоуподібнення: без неї Царство слави не сяятиме сповна…».

«Митрополит надто м’який. Навіщо давати стільки свободи єпископату та духовенству?» – такі думки регулярно озвучували прибічники «жорсткого курсу» як з московського «центру», так і з керівної адміністрації Києва. Але Предстоятель стояв на своєму. «Те, що ви називаєте м якістю, – казав він, – це повага до свободи інших. Так, свобода – це завжди ризик. Але якщо на цей ризик іде Сам Бог, то хіба можемо уникнути його ми?»

Дивитися також
Духовна зброя: як захиститись від диявола за допомогою 6-ти непереможних інструментів та молитви

***

«Церква – це я». Така абсолютистка логіка ніколи не була властива Митрополиту Володимиру. Якось за трапезою під час урочистостей один із нинішніх правлячих архієреїв виголосив заздравницю на честь Предстоятеля. У відповідь Блаженніший тихо вимовив кілька слів, які назавжди запам’яталися всім присутнім: «Що я без вас? За всіх нас!»

***

Терпіти і чекати. Цим двом речам, яких так часто бракує всім нам, Блаженніший навчив досконало. «Богові відомі всі наші потреби, – казав Владика. – Тому живи за принципом: нічого не проси і ні від чого не відмовляйся».

Ваше Блаженство! Віримо і знаємо, що милістю нашого Небесного Отця Ви знайшли притулок у Його всеохоплюючому Серці та Його Небесному Домі. Просимо вас, Блаженніший Владико, не залишайте у своїх молитвах ні нашої Церкви, ні нашої країни, ні нас, Ваших вірних чад!

Вічна Вам память, Ваше Блаженство!

Переглянути коментарі (0)

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Прокрутіть до початку