Зараз читаєте
Свято Похвали Пресвятої Богородиці

Свято Похвали Пресвятої Богородиці

Пресвята Богородиця є заступницею роду людського і до Матері Божої звертаються у різних негараздах й скорботах, в Неї шукають розради й опіки, а також захисту під час війни чи від духовних і тілесних недуг. Її любов до кожної людини є настільки сильною, що Вона захищає і оберігає нас всіх як Своїх дітей. Із вдячністю за всі ті добрі діяння, які Цариця Небесна робить для нас, у п’яту суботу Великого посту Православна Церква урочисто виголошує молебний акафіст на Її честь.

Здавна Пресвята Богородиця була Непереможною Воєводою для багатьох і захищала у найскрутніші моменти. Одна з найвідоміших історій оповідає нам про те, як у 626 році вороги готувалися штурмувати Константинополь. У ніч, коли загарбники із моря та суші вирушили на столицю, Патріарх Сергій разом із жителями міста благав про спасіння і захист від небезпеки, носячи на руках ікону з ликом Богородиці. Їхні молитви були почуті: через страшну бурю судна нападників були знищені, а решта ворогів були вимушені втекти. Тоді вдячний за порятунок від смертельної загрози народ у Влахернському храмі виголосив урочистий гімн: «Непереможній Воєводі – переможнії ми, звільнившися від бід, вдячні пісні підносимо Тобі, раби Твої, Богородице…!».

Відтоді у пам’ять цієї події та в подяку за численні чудеса й опіку Пречистої Діви Православна Церква відзначає свято Похвали Пресвятої Богородиці. А також на Її честь було складено акафіст (з грецької α – не, заперечний префікс, καθίσω – сидіти) – церковний гімн, під час співу або читання його вірні моляться стоячи. На думку деяких дослідників, автором акафіста до Богородиці є святий Георгій Пісидійський, який уклав його у VII столітті. Пізніше святий Йосиф Студит написав канон у Суботу акафістну, а згодом до нього додали подячні молитви. «Бо через Тебе був з нами Господь сил, через Тебе пізнали ми Сина Божого й удостоїлися Святого Тіла і Пречистої Крови Його. Тому блаженна Ти з роду в рід, Ти світліша від херувимів і чесніша від серафимів», – звеличується в акафісті Цариця Небесна. Акафіст Богородиці співають і в інші дні, але в п’яту суботу Великого посту він читається на утрені (зазвичай в п’ятницю ввечері) за приписом уставу. Духовенство чотири рази урочисто виходить на середину храму під спів кондаку «Непереможній Воєводі» і співає торжественні похвали Матері Божій.

Тож, відзначаючи завтра свято Похвали Богородиці, просімо в Неї заступництва для нашого народу й духовної опіки над кожним із нас. Нехай приклад Пресвятої Діви надихає всіх прямувати до святості, виявляти турботу й милосердя до ближніх.

Дивитися також
Від Господньої Пасхи до Великодня: Історія та традиції

Джерело Пресслужба ПЦУ

Переглянути коментарі (0)

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

© 2015-2024 Всі права захищені. Політика конфіденційності файлів та Cookie

Прокрутіть до початку