Зараз читаєте
Великий піст

Великий піст

В 2016 році Божому Великий піст триватиме з 14 березня по 30 квітня.

Великий піст є найважливішим і найдавнішим з усіх багатоденних постів. Він нагадує нам про сорокаденний піст Спасителя в пустелі; він же вводить нас у Страсний тиждень, а потім – до радості свята – Світлого Христового Воскресіння.

Св. Великий Піст – час молитви і покаяння, коли кожен з нас повинен виблагати в Господа відпущення своїх гріхів (говінням і сповіддю) і достойно причаститися св. Христових тайн, згідно з заповіддю Христовою (Див.:Ін 6,53-56).

Великопосні богослужіння мають певні особливості: служба більш тривала, більше читаються псалми і молитви, які настроюють душу на покаяння. На кожній службі промовляється із доземними поклонами покаянна молитва Єфрема Сиріна: «Господи і Владико життя мого…».

У Великому посту кожен тиждень присвячений згадці про яку-небудь особливу подію чи особу, яка закликала грішну душу до покаяння і надії на милосердя Боже.

Перший тиждень Великого посту відзначається особливою суворістю, а богослужіння – особливою тривалістю. У перші чотири дні (понеділок,вівторок,середу і четвер) читається канон св. Андрія Критського з приспівами до стиха: «Помилуй мене, Боже, помилуй мене». У першу неділю Великого посту звершується так зване «Торжество православ’я», встановлене царицею Феодорою в 842 р. у пам’ять відновлення шанування св. ікон.

У другу неділю Великого посту Звершується пам’ять св. Григорія Палами, який жив у 16 ст. Згідно з православною вірою він навчав, що за подвиг посту і молитви Господь осяває віруючих благодатним Своїм світлом, яким сяяв Господь на Фаворі. З тієї причини, що св. Григорій розкрив учення про силу посту та молитви, й установлено святкувати його пам’ять у другу неділю Великого посту.

У третю неділю Великого посту за всенічною виноситься св. хрест і пропонується для поклоніння віруючим, для того, щоб нагадуванням про страждання і смерть Господні надихнути та зміцнити тих хто поститься, на продовження подвигу посту. Тому третя неділя і четвертий тиждень Великого посту називається хрестопоклонним.

У четверту неділю святкується пам’ять святого Іоана Ліствичника, який написав твір, де показав сходинки добрих діянь (у вигляді східців, або ліствиці), які ведуть нас до Престолу Божого.

У п’яту неділю Великого посту звершується богослужіння в пам’ять преподобної Марії Єгипетської. Церква дає в особі Марії Єгипетської взірець справжнього покаяння і, для підбадьорення духовних подвижників, показує на ній приклад невимовного милосердя Божого до грішників, що каються.

Дивитися також

У суботу на 6-му тижні згадується воскрешення Ісусом Христом Лазаря. Шоста неділя Великого посту є велике дванадесяте свято, в яке згадується урочистий вхід Господній у Єрусалим на вільні страждання. Це свято інакше називається Вербною (Квітною) неділею, і освячуються, віття верби чи інших рослин.

Страсним тижнем називається останній тиждень перед Пасхою. Таку назву цей тиждень має тому, що він присвячений споминам про останні дні земного життя Спасителя: Його страждання, хресну смерть і погребіння.

Понеділок, вівторок і середа цього тижня присвячені спонові про останні бесіди Господа Ісуса Христа з народом та учениками. Служба Великого четверга присвячена спомину омовіння Ісусом Христом ніг ученикам, Тайну вечерю, молитву Ісуса Христа в саду Гефсиманському і зраду Його Іудою. Служба Великої п’ятниці присвячена спомину про хресні страждання Спасителя, Його смерть і погребіння. В цей день священнослужителі виносять плащаницю з вівтаря на середину храму, щоб усі віруючі поклонялись і цілували рани зображеного на ній Господа. Богослужіння Великої суботи присвячено спомину про перебування Ісуса Христа «у гробі тілом, у пеклі душею, як Бог, у раю ж з розбійником, і на Престолі був Ти, Христе, з Отцем і Духом, все наповняючи, неописаний», і, нарешті, спомину про воскресіння Спасителя з гробу.

Пасхальна (Великодня) радість – є свята радість.Це нескінченна вічна радість вічного життя і блаженства. Вона і є саме та радість, про яку сказав Сам Господь: «І зрадіє серце ваше, і радості вашої ніхто не відбере від вас» (Ін 16,22).

Переглянути коментарі (0)

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

© 2015-2024 Всі права захищені. Політика конфіденційності файлів та Cookie

Прокрутіть до початку