Зараз читаєте
Вітаємо громаду Архикафедрального собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці УГКЦ з встановленням відреставрованих старовинних дверей!

Вітаємо громаду Архикафедрального собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці УГКЦ з встановленням відреставрованих старовинних дверей!

Франківські в Тернополі сьогодні трохи наробили шуму і додали позитивних новин! Відреставровані старовинні двері а Архикатедральму соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці УГКЦ.

Встановлено ще кілька моментів, каже Sergiy Polubotko, що треба буде підправити, але загалом результат можете побачити на фото — і він вражаючий!

Процитую Сергія: «Рама була повністю пошкоджена, ми змушені були всі завіси висверлювати і знімати, домкратом і спеціальною приспособою вирівнювали рами. Рами складні, вони зроблені з двох кутників, які кріпляться між собою. Ми знайшли дані, що ці двері на початку ХХ століття, в 1908 році, зробив тернопільський майстер Станіслав Асенько. На дверях встановлять табличку з авторством та роком виготовлення дверей. Із власної ініціативи наші майстри відновили нові замки та зробили нові ключі, які майстри подарують храму».

Поки франківські ковалі монтували двері, небайдужі краєзнавці поділились цікавою інформацією про тернопільського коваля, який ці двері власне і виготовив. Звали його Станіслав Асенько, майстерня знаходилась на вулиці Святоіванівській (назва за австрійських часів), тепер Грушевського — це зовсім поруч з Катедрою, де сьогодні встановлювали відреставровані двері.

Майстер був членом товариства ремісників Gwiazda. У 1956 році на місце будинку, в якому діяло товариство, побудували школу № 3. Долучався до ковальських виробів і в інших будівлях старого Тернополя — Єзуїтського костелу, Парафіяльного костелу, щостояв раніше на місці ЦУМу.

У 1906 році для польського освітньо-культурного товариства «Народних шкіл» його майстерня виготовила обладнання криниці, а також виконувала замовлення магістрату з виготовлення табличок з назвами вулиць.

Станіслав Асенько причетний також до будівлі тернопільського вокзалу, точніше — його першого варіанту, збудованого в 1903 році у стилі віденського сецесіону, проект якого розробило технічне бюро Міністерства залізниць у Відні під керівництвом Баудіша. Франківчанам прізвище цього архітектора має бути відомим, бо цей пан проектував у Станиславові в 1894 році дирекцію залізниць — тепер головний корпус медуніверситету, де #ФранківськЯкийТребаБерегти минулої осені відновили втрачені двері за історичним зразком.

Дивитися також

Тому, Тернопіль, бажаю продовжувати в цьому ж дусі і не зупинятися з порятунком спадщини! В цьому місті вже є два класних приклади з дверима — металеві в церкву та дерев’яні, врятовані минулого року зусиллями ініціативи Збережемо старовинні двері на Опільського та її натхненниці Luska Drozzd.

Давайте надихати одне одного! Адже в нашій державі ще купа всього треба буде зберегти.

Mariya Kozakevych

Переглянути коментарі (0)

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

© 2015-2024 Всі права захищені. Політика конфіденційності файлів та Cookie

Прокрутіть до початку