Зараз читаєте
Геній із Грузії з Українською Душею: Сергій Параджанов

Геній із Грузії з Українською Душею: Сергій Параджанов

Погляд на творчість Сергія Параджанова – генія кіно, народженого в Грузії, але просякнутого українською душею. Відображення його таланту та патріотизму через екран існує як унікальне об’єднання грузинської витонченості та української сутності.

Кінорежисер, художник і сценарист, який втілив геніальність та український дух у своїх творах.

Сто років тому, в Тбілісі, народився великий кінорежисер, художник та сценарист Сергій Параджанов. В його житті було місце в російській в’язниці, але його серце завжди було пристрасно вкорінене в українському націоналізмі.

Параджанов втілив свою любов до України в кіношедеврах, серед яких особливе місце належить екранізації “Тіней забутих предків”. Його рішуча відмова компромісувати свої переконання та створювати “на російський лад” зробила його героєм українського націоналізму.

У листі до ЦК КПУ Ф. Овчаренка, Параджанов висловив свою безмежну пристрасну прив’язаність до України та сподівання на підтримку в реалізації його творчих задумів. Він не лише боровся за можливість створювати, але й висловлював свою критику влади, яка, на його переконання, не розуміла мистецтва так, як він.

Параджанов виборов міжнародне визнання, створюючи шедеври, які здобули десятки нагород і Гран-прі міжнародних фестивалів. Його творчість стала не тільки втіленням українського духу, а й свідченням про велич і талант українського народу.

Сергій Параджанов був не лише великим режисером, але і витонченим естетом. Його знайомство з кутюр’є Ів Сен Лораном в Парижі лише підкреслює його міжнародний вплив та талант.

Він пройшов через випробування і злочинні переслідування, але залишався вірним своїм переконанням та творчості. Його драматичний шлях був своєрідним втіленням слів Сергія Параджанова: “Час великодушний і справедливий – він очищає пам’ять, знімає наклепи та образи з засуджених, воскрешає забутих, судить неправедних.”

Сергій Параджанов, геній кіно, залишив поза часом свої “спресовані фільми” і культурні шедеври, що нагадують нам про велич українського духу та нескореності навіть у найтемніші часи.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія


გენიალური გორგიადელი უკრაინის სულით: სერგი პარაჯანოვ

პროექტი სერგი პარაჯანოვის შემადგენელობისა – გენიუსი კინო, რომელის დაბადების ადგილი არის საქართველო, მაგრამ რომლის სულში ჩართულია უკრაინული სული. მისი ტალანტი და პატრიოტიზმის სიყვარული ფილმების საშუალებით არსებობს, როგორიც არის უნიკალური შერწყმა ქართული მყვარისა და უკრაინული ურჩნის გაერთიანება.

კინორეჟისორი, ხელოვნებისა და სცენარიოს მწერალი, რომელიც შეასრულა გენიალურობას და უკრაინულ სულში.

ასეთია ასი წლის წინ, თბილისში, დიდი კინორეჟისორი, ხელოვნების და სცენარის ავტორი სერგო პარაჯანოვი შეიდგა. მასივის ცხოვრების გზა გადაისურვა რუსულ ტყვედ და, გარდაცვლილის ხალხში, მისი გული ყოველთვის იყო გერმანული ეროვნული სიღრმე.

პარაჯანოვი ჩაკეტა თავის გუნდის სიკვდილის წლებში, მისი თვითმმართველობა გახდა უკრაინული ნაციონალიზმის გეროი.

პარაჯანოვმ გაკეთდა თავის სიყვარულს უკრაინაში კინო შედეგებში, რომელშიც მსოფლიო სამყაროს შეხედვა შეხვდა, გრან-პრი მედალებს და საერთაშორისო ფესტივალებში მიიჩნია.

მისი კრეატიული გონება გადაეცა არსებითი კულტურის დადგენას. საქმეებში დაუბრუნდა კურორტებში და თბილისში შეიყვარა მედიანებთან შემოსავლელად.

Дивитися також

იმისთვის, რაც შემდეგმა გამოსაჩენად იქნება, როსელიში მექნებას სერგო პარაჯანოვის წყალობითი შეყვარება და მუშაობა, მის გზას სადამდე მის სამყაროს მანქანებში გამოისწორა. მას უთანასწორედ მოუყვეს უკრაინაში დასაწყისში შესრულებული ფილმი “წყარლი დასმული მამებისა”.

სიტყვა სერგო პარაჯანოვმ რუსიის კომუნისტი მოსკოვისგანა: “კინოს დაწერა ამ ქვეყნად მოგვიწყალებს არ შეგიძლიათ. თქვენს შემთხვევაში ყველაფერი გულისხმობს რუსთავი”

მას ექსცენტრიკული და სკანდალური იქნება, რომელსაც საუკეთესოდ ექნება თანახმად მიმდინარე. მის შესატანილ რეგიონში, საქმეებში დასრულების დროს, ის მოუსამართლად იქნა წყლობილობით და ამაშიად განსაზრდელად დადიოდა.

1987 წელს, პარაჯანოვმ საქართველოში გამოიზარდა პრესის ანგარიშში, რომელშიც შეხედავდა ივ სენ ლორანის გამოკვლევებს.

ივან ჯუბა: “ისინი მისი კალათბურთით დარბიანებენ, სისხლში და მარამ გამწვანებელსა და გრამოთენოთმიანს რომ გადაეცით”

მისი სამკვრელი სიტყვაა: “დიდი და სამარამი – ეს გაამართლებაააა, ეს გაამართლებაააა!”

Πηγή είναι το Ίδρυμα της μνήμης του Μακαριωτάτου Μητροπολίτου Μεθοδίου

© 2015-2024 Всі права захищені. Політика конфіденційності файлів та Cookie

Прокрутіть до початку