Зараз читаєте
Іван Милостивий, патріарх Олександрійський

Іван Милостивий, патріарх Олександрійський

25 листопада християни молитовно вшановують пам’ять Івана Милостивого, патріарха Олександрійського. Люди підносять йому свої молитви про захист від усіх бід та скорбот.

Святий Іван народився на Кіпрі в VII столітті в родині знатного вельможі Єпіфанія. За волею батька Іван одружився. Згодом у подружжя народилися діти, але долею було написано, що дружина з дітьми скоро помре. Коли це сталося, Іван став ченцем: строгим постником, молитовником і братолюбцем. Його духовні подвиги здобули йому велику повагу, і, коли овдовіла патріарша кафедра в Олександрії, імператор Іраклій і все духовенство упросили святого Івана зайняти патріарший престол.

Святитель гідно ніс архіпастирське служіння, піклуючись про моральне і догматичне виховання пасомих. Під час свого патріаршества він викрив і вигнав з Олександрії єресь монофеліта-Антиохійця Фуллона. Але головним своїм ділом святитель вважав милостиню і благодіяння всім нужденним. На початку свого патріаршого служіння він наказав порахувати жебраків і убогих в Олександрії, яких виявилося понад сім тисяч чоловік. Усім цим нещасним святитель давав щоденний безкоштовний прожиток. Два рази на тиждень, в середу та п’ятницю, він виходив до дверей патріаршого собору і, сидячи на паперті, приймав усіх нужденних: розбирав чвари, допомагав скривдженим, роздавав милостиню.

Три рази на тиждень він відвідував лікарні, надаючи допомогу страждальцям. У цей час імператор Іраклій вів важку війну з перським царем Хозроєм II. Перси розграбували і спалили Єрусалим, захопивши безліч полонених. Святий Патріарх Іван виділив велику частину церковної скарбниці для їх викупу.

Іван Милостивий Святитель ніколи не відмовляв тим, хто просить. Одного разу по дорозі в лікарню він зустрів жебрака і звелів дати йому 6 срібняків. Жебрак, змінивши одяг, обігнав Патріарха і знову став просити милостиню. Іван знову дав йому 6 срібняків. Коли ж жебрак втретє попросив милостині і слуги стали гнати настирливого прохача, Патріарх наказав дати йому 12 срібняків, сказавши: «Чи не Христос спокушає мене?»

Святий Іван, суворий аскет і молитовник, завжди мав в душі пам’ять смертну. Він замовив для себе труну, але велів майстрам не доробляти її до кінця, вказавши кожен святковий день приходити до нього і питати, чи не пора завершити роботу.

Незадовго до кончини святий Іван змушений був через хворобу залишити свою кафедру і віддалитися на о. Кіпр.

Під час шляху на кораблі хворому святителю було знамення: у сонному видінні йому з’явився світлосяйний чоловік і сказав: «Цар царів кличе тебе до Себе». Це видіння благовістило швидку кончину Патріарха. Прибувши на Кіпр, в рідне місто Амафунт, святитель з миром відійшов до Господа.

Дивитися також

Молитва до святителя Іоана Милостивого, патріарха Олександрійського

Святителю Божий Іоане, милостивий захиснику бідних і тих, що у напастях перебувають! До тебе прибігаємо і тобі молимося, як до скорого захисника всіх, що в бідах та скорботах у Бога втіхи шукають. Не переставай молитися до Господа за всіх, що з вірою до тебе приходять! Ти, бувши переповненим Христової любові та благості, явився як чудесний чертог доброчинності та милосердя і отримав собі ім’я «милостивий». Ти був, як ріка, що завжди наповнена щедрим милосердям і всіх спраглих щиро напуває. Віруємо, що після переселення твого від землі на небо збільшився в тобі дар благодаті цієї і ти став невичерпним сосудом усякої благості. Зроби молитвами твоїми та заступництвом перед Богом всякі полегшення, щоб ті, що прибігають до тебе, отримували мир і спокій. Даруй їм полегшення у тимчасових скорботах і допомогу і в потребах життєвих, всели в них надію на вічне у Царстві Небесному упокоєння. В житті своєму земному був ти пристановищем для всіх, хто мав якусь біду, потребу, недугу або терпів образу, і ніхто з тих, які приходили до тебе і просили милості без твоєї благості не залишилися. Те саме і нині, царюючи з Христом Богом на небесах, яви всім, що перед чесною твоєю поклоняються іконою і про допомогу та заступництво моляться.

Не лише сам ти чинив милість безпомічним, але й серця інших спонукав ти до допомоги немічним та милості до убогих. Піднеси, отже, і нині серця вірних на заступництво бідних, на утішення скорботних та заспокоєння немічних. І Нехай не вичерпуються в них дари милості, але нехай вселиться в них та в дім цей, що з милістю ставиться до страждаючих, мир та радість в Дусі Святому, на славу Господа і Спаса нашого Ісуса Христа на віки віків.

Амінь.

Переглянути коментар (1)

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

© 2015-2024 Всі права захищені. Політика конфіденційності файлів та Cookie

Прокрутіть до початку