Зараз читаєте
ПРО МИХАЙЛІВСЬКУ ПОМИНАЛЬНУ СУБОТУ

ПРО МИХАЙЛІВСЬКУ ПОМИНАЛЬНУ СУБОТУ

Відповідно до вказівок Уставу та згідно із благочестивими традиціями, які існують в Православній Церкві протягом року є дні особливого поминання померлих. До них належать всі суботні дні року, М’ясопусна субота, Троїцька субота, суботи другої, третьої і четвертої седмиць Великого посту. Крім поминальних субот присвячених поминанню померлих у всій Православній Церкві існують ще поминальні дні, які є побожною традицією наших благочестивих предків. Особливо насиченою поминальними днями в Україні є Осінь.

Так, в осінні дні в залежності від місцевості присутні такі поминання померлих: на Свято Покрови Пресвятої Богородиці – Покровське поминання, перед днем пам’яті святих мучеників безсрібників Косми і Даміана Асійських, перед днем пам’яті святих безсрібників і чудотворців Косми і Даміана Аравійських, перед днем пам’яті святого Архистратига Михаїла – Михайлівська поминальна субота, перед днем пам’яті святої мучениці Параскеви П’ятниці – Параскевське поминання.

Окрім Димитрівської та Михайлівської поминальних субот в Українській Церкві православних воїнів поминають 11 вересня, в день Усікновення глави Іоанна Предтечі. Предтеча і Хреститель Господній Іоан постраждав за істину, як добрий воїн небесної вітчизни, тому його небесному заступництву доручає Матір-Церква і своїх чад-воїнів, які боролись за істину і добро та життя своє віддали за Вітчизну. Друга Неділя після П’ятидесятниці відзначена в Українському Православному календарі також, як день поминання спочилих воїнів козаків запорожців, які життя своє поклали боронячи вольності і віру Православну.

Архистратиг Михаїл предстоятелем воїнства Небесного, воїнства святих архангелів та ангелів. В Україні святий архангел Михаїл вшановується з найдревніших часів. Наша славна столиця – Золотоверхий Київ перебуває під покровительством Архістратига Михаїла. У часи княжої України-Русі та часи Козаччини образ Архангела Михаїла часто зображали на військових хоругвах. Наші воїни перед боєм просили молитовного захисту у тих святих, які були безпосередньо пов’язані з військовою справою: Архангела Михаїла, Святого великомученика Юрія (Георгія) Переможця та святого великомученика Димитрія Солунського. Тому у ці дні безпосередньо, або ж у суботи, перед ними були встановлені поминання спочилих воїнів, які з часом перетворилися на загальні батьківські суботи, в котрі Церква Христова молиться за всіх спочилих від віку.

Дивитися також

Оскільки архістратиг Михаїл вважається небесним командиром христолюбивого воїнства, то й суботній день перед святом архістратига Михаїла і всього воїнства небесного є днем особливої соборної молитви найперше за мужніх воїнів, які у всі часи загинули у різних війнах, боронячи віру Православну і свою Батьківщину.

Тож пам’ятаймо про дні загального поминання померлих, не забуваймо в ці дні приходити до храму і через молитву єднатися з усіма членами Церкви, як Земної – Войовничої, так і Небесної – Торжествуючої. Пам’ятаймо також, що молитва, милостиня, приношення безкровної Жертви є тими засобами, що змінюють потойбічний стан наших батьків, братів і сестер взагалі всіх близьких нашому серцю і всіх від віку спочилих православних християн. Великий учитель Церкви святитель Іоан Золотоустий навчає: «Недарма узаконили апостоли звершувати пам’ять про померлих при звершенні Страшних Таїн. Вони знали, що для померлих буде велика приємність, що вони отримають від цього багато користі. Коли весь народ стоїть, простягаючи руки, і сонм священиків з ними; коли перед нами лежить Страшна Жертва, як ми можемо не умилостивити Бога, молячись за тих людей?». І всі святі вчили і словом, і ділом молитися за тих, хто перейшов до вічного життя. Вчили і, як обрані сосуди Святого Духа, не могли помилятися в законності, необхідності та користі молитов за спочилих. Упокой Господи всіх від віку спочилих отців, братів, матерів і сестер наших і сотвори їм вічну пам’ять!

Переглянути коментарі (0)

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Прокрутіть до початку