Зараз читаєте
Свято Воздвиження Хреста Господнього: Пам’ять про Спасителеву жертву

Свято Воздвиження Хреста Господнього: Пам’ять про Спасителеву жертву

Свято Воздвиження Хреста Господнього святкується 14 вересня і відзначає віднайдення святині – Хреста, на якому був розп’ятий Ісус Христос. Стаття розповідає про історію цього свята, його обряди та значення для християн.

Важливе християнське свято та його значення для віруючих.

14 вересня за новоюліанським календарем ми святкуємо Воздвиження чесного і животворчого Хреста Господнього, друге дванадесяте свято з початку нового церковного року. Це Господське (присвячене Господу Ісусу Христу) свято, яке сповіщає про жертву Христову заради всіх нас.

Свято Воздвиження Хреста Господнього встановлене на згадку про чудесне віднайдення у IV столітті великої святині – Хреста, на якому розіп’яли Спасителя. Майже три століття пролежав він у землі, неподалік Голгофи, бо був звичай закопувати знаряддя страти поруч з місцем її здійснення. І коли святиню під час розкопок віднайшли, то цей Хрест був піднятий Єрусалимським Патріархом Макарієм над усіма віруючими і уславлений. Піднятий, піднесений, воздвигнутий вгору – звідси й назва свята, Воздвиження.

В день свята встановлений суворий піст – у пам’ять про страждання і смерть Спасителя на Хресті. Головною богослужбовою особливістю є винесення на середину храму Хреста для загального поклоніння. Прикрашається Хрест зеленню і квітами на ознаку того, що через нього (тобто через страждання і смерть на ньому Сина Божого) Господь нас спас.

Дивитися також

У соборних храмах зазвичай звершується давній чин Воздвиження хреста, під час якого, подібно до того, як благословляв давніх християн віднайденим Хрестом Єрусалимський Патріарх, так і нині, звершується благословіння хрестом вірян, які зібралися у храмі, на всі чотири сторони світу. Священнослужителі виходять в центр храму і, співаючи Тропар: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє Воскресіння Твоє славимо», тричі кланяються Хресту до землі. Всі моляться разом з ними та творять земні поклони. Це єдиний випадок, коли покладаються земні поклони в Господське дванадесяте свято.

Хрест буде знаходитись в центрі храму, на аналої, до 21 вересня – Віддання свята Воздвиження животворчого Хреста Господнього, а потім буде занесений до вівтаря.

© 2015-2023 Всі права захищені. Політика конфіденційності файлів та Cookie

Прокрутіть до початку