Зараз читаєте
Святі мученики Євтропій, Клеонік і Василиск: Історія віри та мужності

Святі мученики Євтропій, Клеонік і Василиск: Історія віри та мужності

У цей особливий день Православна Церква вшановує пам’ять святих мучеників Євтропія, Клеоніка і Василиска, які віддали своє життя за віру в Христа. Їхні мученицькі страждання і свідоцтво віри залишаються прикладом для наслідування для віруючих.

Життя і мученицька кончина вірних слуг Божих

Православна Церква сьогодні вшановує пам’ять святих мучеників Євтропія, Клеоніка і Василиска (бл. 308), преподобної Піамії (337), а також святих Зинони і Зоїла. Приєднуйтесь до нас у спільноті вірних для спільного молитовного відзначення цих свят. 3 березня – день святих Євтропія, Клеоніка та Василиска.

Святі мученики Євтропій, Клеонік і Василиск постраждали в місті Амасії Понтійській (Мала Азія) близько 308 року.

Брати Євтропій і Клеонік і племінник святого великомученика Феодора Тирона Василиск були друзями. Після мученицької кончини святого Феодора вони знаходилися в ув’язненні і своєю проповіддю привели до християнської віри багатьох язичників, що були з ними в темниці.

Коли катували святого Феодора безславно загинув правитель, який був уражений Божим гнівом. На його місце був призначений Аскліпіодот, що не поступався в жорстокості своєму попередникові. Дізнавшись, що друзі мученика Феодора Тирона все ще знаходяться в темниці, правитель велів привести їх до себе. Перед новим правителем святі Євтропій, Клеонік і Василиск так само твердо сповідали віру в Христа. Вони були нещадно побиті. Під час тортур святий Євтропій голосно молився Спасителеві: «Дай, Господи, нам терпіння заради вінця мученицького, і прийди на допомогу до нас, як прийшов Ти до раба Твого Феодора». У відповідь на благання мученикам з’явився Сам Господь з Ангелами і з ними святий великомученик Феодор Тирон.

Воїни і багато хто з тих, хто стояв поблизу людей також змогли бачити Спасителя. Вони стали просити Аскліпіодота припинити тортури. Побачивши, що народ хвилюється і готовий увірувати в Істинного Бога, правитель велів відвести мучеників. Потім правитель запросив святого Євтропія до себе на обід і запропонував йому публічно принести жертви ідолам, а в душі залишатися християнином.

Але Євтропій відкинув цю пропозицію. На наступний день мучеників привели в язичницький храм, щоб насильно змусити їх принести жертви. Тоді Євтропій став просити Спасителя: «Господи, будь з нами, а все язичницьке біснування знищ. Дай, щоб на цьому місці християни Безкровні Жертви принесли Тобі, Істинному Богові». Тільки прозвучало останнє слово молитви, як почався землетрус, почали руйнуватися стіни храму, а з ними розбилося і зображення богині Артеміди. Всі кинулися з храму, щоб не загинути серед розвалин. Серед шуму землетрусу пролунав гучний глас: «Молитва ваша почута, і на цьому місці буде храм для молитви християн».

А як минув землетрус, ледь схаменувшись від страху правитель Аскліпіодот велів вкопати в землю високі дерев’яні кілки, прив’язати до них мучеників і поливати киплячою смолою. Святі стали молитися Богу. І смола стала стікати з тіл мучеників, і обпалювати мучителів. Ті, хто бачив це прийшли в жах, а правитель в жорстокості наказав рвати тіла святих залізними гаками і уражати їх рани гірчицею, змішаною з сіллю і оцтом. Святі і ці муки перенесли з дивовижною твердістю.

Останню ніч перед стратою мученики провели в молитві, і знову Господь явився їм і зміцнював їх.

Вранці 3 березня святі Євтропій і Клеонік були розп’яті, а Василиск залишений в ув’язненні.

22 травня в місті Команах стратили святого Василиска. Його обезголовили, а тіло кинули в річку. Однак християни знайшли його останки і поховали. Пізніше в Команах була споруджена церква в ім’я святого Василиска.

Молитва до святих мучеників Євтропія, Клеоніка і Василиска за Україну

Дивитися також
Митрополит Епіфаній-Пресвята Трійця: Славослов'я та благодать Святого Духа

Святі мученики Євтропій, Клеонік і Василиск, мужні свідки віри та істини, які в ім’я Христа витерпіли катування та гідно прийняли мученицьку смерть, ми звертаємося до вас у цей важкий час для нашої рідної землі.

Молимось перед вами за нашу Україну, щоб Господь огорнув її своєю милістю та захистив від будь-яких небезпек. Будьте нашими заступниками перед Престолом Всевишнього, вкажіть нам світлу стежку миру та справедливості.

Воскресіть в наших серцях силу молитви і терпіння, щоб пройти через випробування цього часу з духовною твердістю та непохитною вірою. Нехай ваша молитва перед Престолом Божим допоможе зупинити кровопролитну війну, принесе довготривалий мир та об’єднає наш багатостраждальний народ у любові та єдності.

Святі Євтропій, Клеонік і Василиск, смиренно просимо – встаньте перед Господом і помоліться за нашу рідну країну. Нехай Божа благодать засяє над Україною, а ваші молитви долучаться до наших, щоб сприяти перемозі світла над темрявою. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія

© 2015-2024 Всі права захищені. Політика конфіденційності файлів та Cookie

Прокрутіть до початку