Зараз читаєте
Святитель Іоан Золотоустий: Життя, Вчення та Незламна Віра

Святитель Іоан Золотоустий: Життя, Вчення та Незламна Віра

Дізнайтеся про життєвий шлях та вчення святителя Іоана Золотоустого, який став одним із трьох вселенських святителів. Його неперевершена сила слова та стійкість віри стали великим прикладом для наслідування.

Вшановуємо Пам’ять Вселенського Учителя Християнства

Сьогодні ми вшановуємо пам՚ять одного з найбільших учителів християнства, одного з трьох вселенських святителів, неперевершеного проповідника, віра і сила слова якого була такою, що Церква нарекла його Золотоустим (цей титул офіційно закріплений Церквою на Халкидонському соборі у V сторіччі).

Жив святитель Іоан у 347 – 407 роках. Життєвий шлях пройшов дуже непростий, зазнав багато поневірянь і страждань навіть через підступи своїх же співбратів по служінню. Був «відлучений від Церкви» на двох соборах, його оголошували єретиком, чаклуном, злодієм (усього 47 пунктів смертних злочинів у звинувачувальному акті) та заслали на край імперії, щоби ізолювати його божественний дар – полум’яне богонатхненне слово – найстрашнішу для беззаконників зброю.

Але це нелегке життя стає для святителя благодатним ґрунтом для втіленням усіх його проповідей, вдосконалення незлобивості, непохитної віри, незламної мужності й відваги, божественної терпеливості, найвищої подяки у скорботах, благословення всіх Божих присудів. Останні слова святителя, змученого тяжкими хворобами та жорстоким конвоєм, були: «Слава Богу за все!».

У віці 50 років святитель став архієпископом Константинополя. І тут його пастирство звершувалося в умовах підступів, наклепів та злоби. Внаслідок ворожнечі проти святого з боку імператриці Євдоксії та деяких єпископів тодішньої імперії святого Іоана Золотоустого відправляли у вигнання кілька разів. Зрештою, у вигнанні в далекому від Константинополя місті Комани 14 вересня 407 року святий угодник Божий віддав свою душу Господу.

Через 30 років по смерті святителя його мощі були перенесені до Константинополя. В 1204 році під час Четвертого хрестового походу мощі святителя були вивезені з Константинополя до Риму, а 26 листопада 2004 року, за рішенням папи Іоана Павла II, їх більша частина була повернута до Вселенського Патріархату. Нині вони зберігаються в соборі святого Георгія на Фанарі (Стамбул), а також в афонських монастирях.

Дивитися також

Мабуть зараз мало імен святих, які б Церква згадувала частіше за Іоана Золотоустого, зокрема за Божественною літургією, чин якої укладений святителем і звершується в церквах і донині. Його численні твори й промови легко та доступно читаються як богословами, так і звичайними людьми. У княжій Київській державі творіння святителя Іоана Золотоустого з՚явилися віддавна та набули великої популярності. Значне зібрання творів Золотоустого було перекладене в XVII ст. у Києво-Печерській Свято-Успенській лаврі.

Святителю великий Іоане Золотоустий, моли Бога за нас!

© 2015-2024 Всі права захищені. Політика конфіденційності файлів та Cookie

Прокрутіть до початку