STOP
WAR
💗 Онлайн пожертва 🕯️ Поставити свічку 🙏 Онлайн записка Церковна лавка
Зараз читаєте
Традиція освячення колива в першу п’ятницю Великого посту

Традиція освячення колива в першу п’ятницю Великого посту

Історія та значення обряду, що зберігає пам'ять про спасіння християн від осквернення

Стаття розповідає про походження традиції освячення колива в першу п’ятницю Великого посту, пов’язаної з часів імператора Юліана Відступника. Також описано чудо, яке стало приводом для встановлення цього обряду в Церкві, а також значення та символіку цього обряду для православних християн.

Історія та значення обряду, що зберігає пам’ять про спасіння християн від осквернення

Відповідно до Церковного Уставу, в перший тиждень Великого посту у п’ятницю відбувається освячення колива. Це традиційна подія, яка має глибокі корені ще з часів імператора Юліана Відступника, коли християни були на межі знищення.

Юліан знав, що в перший тиждень Великого посту, християни дотримуються особливо суворих обмежень, тому наказав окропити кров’ю ідолів все, що продається на торговому майданчику, з метою того, щоб християни осквернилися. Але Бог послав на допомогу святого великомученика Феодора Тирона, який розповів про таємний намір імператора і порадив вживати лише коливо – варену пшеницю з медом – протягом цієї першої седмиці посту.

Таким чином, коливо стало символом спасіння християн від осквернення. Церква встановила традицію освячення колива в день пам’яті святого великомученика Федора, щоб зберегти пам’ять про це чудо і прославити Бога, який зробив зрозумілим усім, що піст є боговстановленою справою, а не вигадкою людей.

Напередодні пропонуємо афонський рецепт колива від митрополита Переяславського і Вишневського Олександра Драбинко.

Дивитися також

Автор: протоієрей Роман Будзинський

Джерело- https://p-uapc.te.ua/

© 2015-2026 Всі права захищені. Політика конфіденційності файлів та Cookie

Прокрутіть до початку
🌍